Czasy angielskie

Czasy angielskie – o co w tym chodzi?

W tym artykule chciałbym przedstawić różnice pomiędzy czasami angielskimi, kiedy ich używać i w jaki sposób skutecznie się ich nauczyć. Nie będę tutaj dokładnie omawiał każdego z nich. Poszczególne czasy angielskie dokładnie przedstawię w innych artykułach. Celem tego wpisu jest pokazać tobie o co w tym wszystkim chodzi i czy angielski to jakiś w Matrix, w którym poza przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, istnieją jakieś inne „magiczne czasy”.

Czasy angielskie to absolutna podstawa w gramatyce angielskiej. Często spotykam się ze stwierdzeniem: „Chciałbym, żebyś wytłumaczył mi te czasy”.

Wbrew pozorom, nie jest to temat bardzo skomplikowany.

Jak sama nazwa wskazuje rozchodzi się tutaj o „czas”, a dokładniej o to „kiedy” coś się dzieje. W wielu zdaniach znajdziemy już gotowe wyrażenia, które zasugerują „kiedy” coś się dzieje, są to tzw. Time expressions. Dzięki czasom angielskim, takie wyrażenia są czasem tylko wzmocnieniem przekazu, ale nie są niezbędne. Jeżeli w zdaniu występuje Time Expression sytuacja jest już bardzo prosta, ponieważ w ten sposób wiesz jakiego czasu użyć np. last year (w poprzednim roku) – to coś w przeszłości, więc używamy czasu przeszłego. Warto zwracać uwagę, które Time Expressions są charakterystyczne dla danego czasu angielskiego.

Time Expressions – wyrażenia czasowe.

Chciałbym, żebyś popatrzył na to „kiedy” w trochę szerszym kontekście. W języku angielskim jeżeli chcę powiedzieć, że coś dzieje się teraz, użyję czasu Present Continuous, ale jeżeli dzieje się zazwyczaj, to już Present Simple. Możemy zatem powiedzieć, że w języku angielskim teraźniejszość dzieli się na pewne podgrupy.

Co więcej, określenie „od 2 lat”, to już nie jest ani przeszłość, ani teraźniejszość. Jest to pewne połączenie, coś zaczęło się dwa lata temu i trwa do dziś, albo w tym okresie wydarzyły się różne rzeczy.

Przykładowe charakterystyczne Time Expressions w wybranych czasach angielskich:

Present Simple

every day

on Mondays

usually

always

never

sometimes

every morning

in the evenings

Present Continuous (W odniesieniu do teraźniejszości. Czas Continuous może być również używany do określania przyszłości, ale o tym innym razem).

now

at the moment

currently

this week

today

Past Simple

last year

yesterday

two days ago

last summer

in 2009

Present Perfect

since I was 10

for 5 years

already

just

yet

ever

never

Czy jeżeli użyję innego czasu, to druga osoba mnie nie zrozumie?

To zależy. Przeanalizujmy taki fragment rozmowy:

A: Why are you so tired?

B: I’m working a lot.

Osoba A pyta dlaczego osoba B jest zmęczona. Ta druga odpowiada czasem continuous, co sugeruje, że pracuje dużo obecnie, teraz, w tym momencie. Oczywiście możemy dodać w tej wypowiedzi np. at the moment, ale nie musimy. Dzięki temu, że jest tutaj czas present continuous, osoba A wie, że jest to jakiś ciężki okres w pracy, może w tym tygodniu osoba B ma bardzo dużo spotkań z klientami.

W przypadku, który podałem wyżej, jeżeli użyjesz Present Simple myślę, że twój rozmówca nie będzie miał problemu ze zrozumieniem. Istnieją jednak przypadki, które znacznie przekręcą twoją wiadomość i możesz powiedzieć coś zupełnie innego, niż chcesz.

Które czasy angielskie są najważniejsze?

Do komunikacji w zasadzie wystarczy nam tylko czas present simple. Przy dobrym doborze słów zostaniemy zrozumiani, nawet w przypadku układania niepoprawnych gramatycznie zdań, np. jeżeli powiemy I watch tv yesterday, każdy zrozumie, dzięki dodaniu słowa „yesterday”.

Niestety w ten sposób nigdy nie będziesz mógł powiedzieć, że dobrze posługujesz się językiem angielskim.

Uważam, że absolutne minimum, żeby stwierdzić, że posługuję się językiem angielskim na dobrym poziomie, to znajomość czasów: Present Simple, Past Simple, Present Continuous, Past Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous + struktury wyrażające przyszłość: 'be going to’, 'will’, 'might’, oraz wcześniej wymienione czasy w kontekście przyszłości (Present Continuous, oraz Present Simple w pewnych przypadkach mogą zostać użyte również w kontekście przyszłości).

Rozumiem czasy w języku angielskim, ale nie umiem ich używać.

Oczywiście znajomośc teorii, to nie to samo co praktyka, a do tego potrzebujesz zwrotów określających różne sytuacje np. go shopping, have breakfast itp. Potem pozostaje, już tylko praktyka.

Jeżeli chcesz dobrze zrozumieć czas angielski, przeczytaj w jakich sytuacjach go używać, spróbuj znaleźć takie sytuacje w swoim życiu i ułóż kilka zdań, może być nawet w myślach, ale zawsze lepiej je wypowiedzieć na głos.

Dla przykładu:

Przeczytałem, że czasu Present Perfect Continuous mogę użyć do mówienia o tym, że coś już robię od długiego czasu…..

hmmmm….

Od 5 lat uczę się angielskiego!

I have been learning English for 5 years!

Jeżeli wiesz w jakich sytuacjach użyć danego czasu + potrafisz nazwać konrektną czynność (learn English), cała reszta jest już banalnie prosta. Sama budowa czasów angielskich jest niesamowicie prosta.

…..a potem to już tylko praktyka, praktyka, ćwiczenia, żeby się to wszystko utrwalało.

Mam nadzieję, że pomogłem Ci w zrozumieniu czasów angielskich. W kolejnych artykułach wyjaśnię bardziej szczegółowo najważniejsze czasy w języku angielskim, oraz przedstawię inne cenne wskazówki w nauce angielskiego.

Similar Posts